Rok 2019 jest szczególny w „Żółto-Czarnej Ojczyźnie”, ponieważ obchodzimy 100-lecie „Ruchu” Radzionków. Sporo już napisano na temat historii klubu oraz wydarzeń, które będą miały miejsce w sierpniu. Chcemy natomiast nadmienić, że w bieżącym roku mamy jeszcze jednego solenizanta, który dużymi krokami zbliża się do pełnoletności: 15-lecie istnienia obchodzi również UKS „Ruch” Radzionków.

Powstał on w 2004 roku, przy udziale sekretarza klubu Wojciecha Cieszyńskiego, a jego głównym zadaniem było i jest szkolenie dzieci i młodzieży. Pierwszym Prezesem został Adam Szydło, natomiast w 2015 roku zastąpił go Henryk Sobala. Klub po kilku latach działalności zaprzestał jej, ale w 2013 roku ze względu na dużą potrzebę lokalnej społeczności został reaktywowany.

W strukturach klubu trenowało wtedy blisko 100 zawodników w 7 grupach, prowadzonych przez 5 trenerów. W ostatnim czasie w drużynach UKS jednocześnie trenowało oraz rywalizowało na wielu arenach w kraju i za granicą Polski prawie 250 dzieci, prowadzonych przez 11 trenerów. Duża część z nich uczęszcza lub od września będzie uczęszczać do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Radzionkowie, która powstała w 2017 roku i ma za zadanie w odpowiednim wieku jeszcze lepiej rozwijać sportowo, ale również kształcić i wychowywać. Pomaga w tym świetna baza sportowa: oświetlone boiska ze sztuczną trawą, hala sportowa, basen; bardzo dobra kadra szkoleniowa (trenerzy z dyplomami UEFA PRO, UEFA A czy UEFA B), spotkania z wybitnymi sportowcami czy wychowankami klubu (jak np. Marian Janoszka, Piotr Rocki), zajęcia z psychologiem sportowym dla rodziców i zawodników, stała współpraca z pierwszym zespołem "Ruchu", regularne wyjazdy na obozy zimą i latem, rywalizacja w najwyższych ligach, turniejach w Polsce i poza jej granicami.

Nasz Klub może się pochwalić wychowaniem młodzieżowych Reprezentantów Polski (Mateusz Lipp i Piotr Starzyński) oraz bardzo dużą grupą zawodników, który grali lub grają w Kadrze Śląska (m. in. obecni kadrowicze Dominik Przybyłek i Bartosz Fijałkowski). Co ciekawe, na poziomie Kadry Śląska reprezentowały nas również dziewczyny: Dorota Dobras, Martyna Kądziołka, Patrycja Grajcar i Paulina Halko. Od lata 2017 roku nasz klub posiada swojego przedstawiciela w Warszawie: barwy „Legii” reprezentuje od tego czasu nasz Tomek Mazur (brat dalej grającego w „Cidrach” Dawida Mazura).

W 2016 i 2017 roku drużyna rocznika 2004 prowadzona przez trenerów Sobalę i Paździora zdobywała tytuł Mistrza Śląska, wygrywając dwukrotnie I Ligę Wojewódzką. W 2019 roku tytuł Mistrza Śląska zdobyła również drużyna rocznika 2006 trenera Adama Dyrdy, próbując swoich sił w Beach Soccerze. W latach 2016-2018 Prezes i koordynator UKS – Henryk Sobala – prowadził Kadrę Śląska w roczniku 2005. Zawodnicy UKSu od kilku lat są członkami kadry pierwszego zespołu oraz debiutowali już w seniorskiej drużynie „żółto-czarnych”. W chwili obecnej jest to pięciu chłopaków: Jan Sapiński (rocznik 2002), Rafał Deptała (2002), Michał Szromek (2002), Szymon Turczyn (2002) oraz Paweł Lechki (2001; ma już na koncie bramkę w meczu ligowym), z czego ostatnia trójka ma już podpisane profesjonalne kontrakty, a Michał Szromek był już nawet testowany przez ekstraklasową „Wisłę” Płock. 

Dziękujemy wszystkim, którzy swoją pracą, zaangażowaniem oraz wsparciem pomogli w rozwoju naszego UKS "RUCHU" RADZIONKÓW.
Urodziny to okazja do świętowania, jednak my stawiamy sobie przy tej okazji kolejne zadania i wyzwania: mamy nadzieję, że kolejne lata będą owocowały jeszcze lepszą pracą z naszymi wychowankami, a ich nazwiska będą równie głośno wymieniane w Polsce co nazwisko Mariana „Ecika” Janoszki.

Adam Dyrda

 

 

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Oświadczenie o dostępności

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl